Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.
W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.
Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.
Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.
Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.
Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.
Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.
Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.
wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000
Macica jest niewielka, waży około 100 g i kształtem podobna jest do gruszki. Zewnętrznie - zbudowana z mięśni, wewnętrznie - pokryta błoną śluzową, czyli endometrium. Jest symbolem macierzyństwa, a dla wielu symbolem kobiecości. Usunięcie tego organu, czasem łącznie z jajnikami, może mieć duży wpływ na psychikę kobiety, utratę poczucia wartości czy prowadzić do depresji. Ponieważ konsekwencje tego zabiegu bywają czasem właśnie takie, kobieta musi wyrazić zgodę na jej wycięcie.
Dawniej bardzo często usuwano macicę, dziś znacznie rzadziej, gdyż medycyna zna wiele nowoczesnych metod leczenia.
Bierze się także pod uwagę wiek kobiety i jej potrzeby macierzyńskie i seksualne.
Wyżej wymienione operacje trwają od 1-2 godzin w uśpieniu lub znieczuleniu dokanałowym (pacjentka jest wtedy przytomna). Czas pobytu w szpitalu od 6-10 dni. Powrót do zdrowia od 6-8 tygodni, czasami dłużej.
Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice
tel. 734-433-791
tel. 607-376-777