Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.
W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.
Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.
Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.
Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.
Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.
Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.
Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.
wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000
Wiele młodych małżeństw, mimo starań, nie może mieć dzieci. Aby mogli być w pełni szczęśliwi, muszą pokonać niełatwą drogę do spełnienia pragnień o rodzicielstwie. Leczenie czasem trwa latami. ALE WARTO!
Poniżej postaram się nakreślić drogę, jaką należy przebyć do upragnionej ciąży.
W wywiadzie lekarskim uwzględnia się między innymi wiek małżonków. Jeśli kobieta nie przekroczyła 27 roku życia, można podjąć próby intensywnego współżycia jeszcze przynajmniej przez rok lub dwa lata. Zwiększona ilość stosunków nie zawsze daje gwarancję szybszego zajścia w ciąże, gdyż częstsze stosunki obniżają jakość nasienia. Po tym okresie, który okaże się bezskutecznym, należy rozpocząć leczenie. U kobiet starszych ( po 35 roku ) zmniejsza się płodność i lekarz częściej decyduje się na natychmiastowe leczenie.
Dalsze działania dotyczą obserwacji ciała w celu rozpoznania owulacji, tzn. śluzu pochwy i temperatury ciała. Czasem zdarza się bowiem, że partnerzy nie trafiają w dni płodne, które występują w czasie 2-3 dni przed jajeczkowaniem i kilkanaście godzin po jajeczkowaniu. Kobieta może rozpoznać ten okres po rzadszym, przejrzystym i rozciągliwym śluzie. Pomocne może okazać się mierzenie temperatury w pochwie rano po przebudzeniu. Skok temperatury o 2-3 kreski, utrzymujący się przez 3-4 dni - to znak o dniach płodnych ( w okolicy połowy cyklu 28-dniowego ). Przez kilka miesięcy kobieta pozna w ten sposób własny cykl i przekona się, kiedy odbywa się u niej jajeczkowanie. Bardziej kłopotliwe są cykle dłuższe niż 28-dniowe. Jeśli i te obserwację zawiodą, małżonkowie powinni poddać się badaniom.
Zaleca się najpierw przebadać mężczyzne, bo są te badania mniej skomplikowane i tańsze.
Gdy dotychczasowe próby zawiodły, pozostaje decyzja partnerów o zapłodnieniu pozaustrojowym.
Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice
tel. 734-433-791
tel. 607-376-777