Ciekawostka

Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.

Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.

Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.

Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.

Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.

Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.

Godziny przyjęć

wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000

Nadżerka szyjki macicy

Czym jest? Przyczyny powstawania nadżerki

Ta bardzo częsta zmiana chorobowa u kobiet występuje w części pochwowej macicy. Zwykle płaski nabłonek zamienia się podczas choroby w żywoczerwony gruczołowy, widoczny jest też ubytek tego nabłonka.

Przyczyny

 

Nadżerka

Czy to chorzenie zagraża życiu kobiety?

Bezpośrednio nie zagraża, ale nie należy tej choroby lekceważyć i zaniedbywać. Jeśli nie jest leczona, może doprowadzić do różnych innych chorób, nie wyłączając nawet nowotworu.

Jak rozpoznać tę dolegliwość?

Bywa, że nie daje objawów i dopiero podczas badania ginekologicznego lekarz stwierdza jej obecność. Nadżerka często jednak wytwarza dużą ilość śluzu, a upławy stają się dokuczliwe. Mają bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Powodują one niejednokrotnie podrażnienie sromu, swędzenie i pieczenie. Jeśli do tych objawów dołączą krwawienia podczas stosunku, bóle podbrzusza czy okolicy krzyżowej a także plamienia między miesiączkami - to może świadczyć o bardziej zaawansowanej nadżerce. Zwlekać nie można, wizyta u lekarza - konieczna!

Jak się leczy nadżerki?

Lekarz oceni rodzaj i wielkość nadżerki, przyczyny powstania, dokona badania cyfologicznego i podejmie odpowiednie leczenie

Leczenie zachowawcze
Metody bardziej inwazyjne


Autor: ginekolog
Data publikacji: 2015-08-13 11:23:11

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777