Ciekawostka

Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.

Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.

Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.

Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.

Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.

Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.

Godziny przyjęć

wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000

Torbiele piersi: co każda kobieta wiedzieć powinna?

Są przypadłością bardzo częstą wśród kobiet, szczególnie wśród tych, które wchodzą w uciążliwy okres przekwitania. I choć torbiele piersi nie stanowią zazwyczaj poważniejszego zagrożenia dla naszego życia i zdrowia, nie można ich ignorować. Co każda kobieta powinna wiedzieć na ich temat?

Torbiele piersi

Torbiele: jak w porę rozpoznać problem?

Torbiele piersi są zmianą łagodną, która wymaga jednak starannej obserwacji. Z tego też względu szybkie wykrycie problemu oraz profesjonalne leczenie są sprawami bardzo ważnymi dla każdej kobiety. Jak jednak w porę wykryć ten problem? Wystarczy w porę zwrócić uwagę na takie objawy, jak obrzmienie i większa wrażliwość piersi. Symptomem typowym w przypadku torbieli piersi jest też obecność guzków oraz tępe bóle piersi, pojawiające się zazwyczaj w okolicy pachy. Jak można walczyć z tym problemem? Co powinnyśmy zrobić w chwili, gdy takie niepokojące objawy zauważymy u siebie?

Jak rozwija się choroba?

Za rozwój torbieli piersi sporą odpowiedzialność ponoszą hormony, a przede wszystkim estrogen oraz progestrogen. Wahania poziomu tych hormonów mają istotny wpływ na zmiany, do których dochodzi w kobiecych piersiach podczas cyklu miesiączkowego. To wahania tych hormonów sprawiają, że tuż przed okresem nasze piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk, to właśnie te zmiany hormonalne sprawiają, że naszym piersią w większym stopniu zaczynają zagrażać różnego rodzaju cysty. Wiele takich cyst znika, jednak problemy z nimi zaczynają się nasilać u kobiet po 40-tym roku życia. W tym okresie, z powodu zmian hormonalnych, cysty stają się poważniejszym problemem. Te, które nie zanikają, mogą z czasem wypełnić się włóknistą, dość twardą tkanką. Tak właśnie powstają torbiele piersi. I choć obecność takich guzków często staje się przyczyną paniki, lekarze uspokajają – torbiele piersi są zmianami łagodnymi, związanymi z hormonami, a nie z rozwojem choroby nowotworowej. Ponieważ zawsze istnieje ryzyko pojawienia się niepokojących zmian, lekarz powinien na bieżąco kontrolować stan torbieli, a w razie konieczności – podjąć stosowne w danym przypadku leczenie. Co można zrobić?

Współczesna medycyna kontra torbiele piersi

Dla wielu kobiet w walce z torbielami piersi najważniejszą rolę odgrywają te metody, które pozwalają łagodzić towarzyszące takim zmianom dolegliwości. Pomocna okazuje się aktywność fizyczna oraz większa uwaga przy wyborze tak ważnego elementu kobiecej garderoby, jaką jest biustonosz. Im lepiej dopasowany – tym lepiej dla pacjentki. A co może zrobić lekarz? W przypadku torbieli piersi leczenie zazwyczaj ogranicza się do systematycznych badań oraz do korzystania z tych środków, które pomogą kobiecie lepiej znosić dolegliwości związane z torbielami. Często lekarze decydują się na przepisanie pacjentce tych środków, które mają łagodne działanie odwadniające. Pomagają one w walce z obrzękami, które mogą okazać się dolegliwością uciążliwą dla wielu kobiet dotkniętych problemem torbieli piersi. W chwili, gdy cysty są bardzo duże lub dokuczliwe, specjaliści decydują się na ich przecięcie. Leczenie chirurgiczne zalecane jest też wtedy, gdy torbiele w znacznym stopniu zniekształcają piesi.

Co można zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia torbieli?

Choć torbiele piersi nie są w większości przypadków większym problemem, lepiej nie dopuszczać do ich powstania. Co każda z nas może zrobić? Nie ma wprawdzie metody, która zapewni nam stuprocentową ochronę przed tworzeniem się takich cyst, wiadomo jednak, w jaki sposób można zminimalizować ryzyko powstania torbieli. Na jakich zasadach powinna się oprzeć profilaktyka? Podstawa to zdrowa dieta, w której należy znacznie ograniczyć spożycie soli – szczególnie tuż przed menstruacją. Pomóc może też ograniczenie kofeiny oraz herbaty. Co jeszcze można zrobić? Zadbać w porę o redukcję zbędnych kilogramów oraz wprowadzić takie zmiany w swej diecie, by stała się ona dietą lekką i niskotłuszczową. Taka dieta pomoże w zmniejszeniu ilości estrogenu wytwarzanego przez nasz organizm, a co może nam pomóc w walce o zdrowe, wolne od torbieli piersi.

Kobiece piersi narażone są na wiele schorzeń. Pamiętajmy, że każda zmiana, nawet niegroźna, wymaga stałej kontroli i profesjonalnego wsparcia ze strony lekarza. Tak jest m. in. w przypadku torbieli piersi – problemu bardzo częstego wśród kobiet, z którym współczesna medycyna jest w stanie coraz skuteczniej walczyć.



Autor: ginekolog
Data publikacji: 2017-03-08 09:09:25

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777