Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.
W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.
Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.
Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.
Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.
Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.
Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.
Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.
wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000
Zmiany w piersiach bywają czasem bolesne z powodu różnych zaburzeń. Dane statystyczne informują, że dotyczy to 50 - 70% kobiet.
Z reguły winne są hormony - estrogen i progesteron - brak równowagi między nimi. Hormony te rządzą cyklem płciowym kobiety, a zachwianie właściwej proporcji między nimi szybko prowadzi do choroby. Zbyt duża ilość estrogenów we krwi ( przy nadczynności jajników ) powoduje, że w sutkach następuje rozrost komórek, pojawiają się zgrubienia i grudki.
przed każdą miesiączką zwiększa się ilość estrogenów. Organizm reaguje na nie zatrzymywaniem wody. Piersi nabrzmiewają i twardnieją. Gdy następuje krwawienie, objawy ustępują
Zmiany połączone są zwykle z bólem. W miąższu sutka stwierdza się stałą obecność niewielkich wypukłości. Są one grudkowate i nieregularne. Przy naciskaniu sutka, kobieta odczuwa ból. Łatwo je zauważyć, gdyż powierzchnia piersi jest nierówna.
Guzki są twarde, wyczuwalne pod palcami. Mogą się powiększać.
Łagodne zmiany mastopatii nie wymagają leczenia.
Gdy proces się rozwija, stosuje się:
Leczenie na tym etapie poprzez kurację ma przywrócić zburzoną równowagę hormonalną. Nie leczy się mastopatii, leczy się jej przyczyny. Stosując preparaty antyestrogenne oraz nacieranie piersi żelem likwiduje się nadprodukcję estrogenów.
Najczęściej zmiany się cofają. Bywa jednak, że mamy do czynienia z uporczywymi dolegliwościami i tworzeniem się stale nowych guzków. Wówczas kobiety pozostają pod stałą obserwacją lekarską.
Terapie można wspomóc poprzez:
Rozrost komórek w piersiach może sprzyjać rozwinięciu się choroby nowotworowej. Kobieta powinna zachować czujność i badać samodzielnie piersi.
Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice
tel. 734-433-791
tel. 607-376-777