Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.
W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.
Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.
Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.
Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.
Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.
Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.
Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.
wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000
Jeśli jesteś w ciąży, nawet niewielkie plamienie z pochwy wywołuje Twój niepokój. Krwawienia w ciąży - jakie są ich przyczyny, czy są niebezpieczne i czy koniecznie oznaczają najgorsze? Odpowiadamy.
Krwawienia podczas ciąży nie są zjawiskiem rzadkim i można je zaobserwować w każdym trymestrze. Często pojawiają się po badaniu ginekologicznym lub stosunku seksualnym, gdyż w okresie ciąży narządy płciowe kobiety są bardziej ukrwione. Nie zawsze zwiastują poważne komplikacje, ale za każdym razem wymagają bezwzględnej konsultacji z lekarzem.
Podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży, plamienie z pochwy obserwuje blisko 20% kobiet. Najczęściej jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które może pojawić się od 9 do 12 dnia po poczęciu. Jest ono wynikiem zagnieżdżania się zarodka w macicy. Następne, niewielkie oraz krótkotrwałe krwawienie, może pojawić się w okresie spodziewanej miesiączki i nie jest ono niczym niezwykłym czy niebezpiecznym pod warunkiem, że nie towarzyszą mu niepokojące objawy jak np. silny ból w podbrzuszu. Jeśli krwawienie jest obfite i bolesne, można podejrzewać poronienie lub ciążę pozamaciczną. Niezbędna jest wówczas szybka interwencja lekarska. Przyczyną plamień we wczesnym okresie ciąży może być również niedobór progesteronu. W tym wypadku ginekolog przepisze odpowiednie leki hormonalne, które zwykle należy przyjmować do około 16 tygodnia życia. Pamiętaj, że sposób i długość stosowania lekarstw, zawsze określa lekarz.
Pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem ciąży, również możesz zaobserwować na bieliźnie czerwone „niteczki” lub podbarwiony krwią śluz. Takie sytuacje zdarzają się rzadko i zwykle świadczą o nadżerce, polipach czy po prostu o otarciach śluzówki. W przypadku dużego polipu, lekarz prawdopodobnie zaproponuje zabieg. Jeśli jest mały – specjalista zaleci obserwację. Podobnie sprawa wygląda z nadżerką – niewielką można leczyć globulkami i poddać stałej kontroli. Jeśli podczas typowych dla tego okresu ciąży skurczach Braxtona-Hicksa (nieprzyjemne skurcze brzucha po 20 tygodniu ciąży, przygotowujące stopniowo macicę do porodu), zaobserwujesz nawet niewielkie krwawienie, natychmiast powiadom lekarza. Pamiętaj! Mimo, iż największe zagrożenie poronieniem mija wraz z upłynięciem pierwszego trymestru, każdą niepokojącą sytuację należy zgłosić ginekologowi, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem ciąży, krwawienia z pochwy może powodować przemieszczające się łożysko. Jeśli oderwie się ono częściowo od śluzówki i ułoży w jej dolnej części, przysłaniając częściowo lub całkowicie ujście szyjki macicy, mówimy o tzw. łożysku przodującym. Zjawisko to występuję zazwyczaj około 34 tygodnia ciąży i wymaga ono dokładnej obserwacji, a często hospitalizacji. Pod koniec ciąży zdarza się, że nawet prawidłowo umiejscowione łożysko może ulec odklejeniu, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla dziecka, ale również dla matki. Dlatego w przypadku krwawienia, szczególnie takiemu któremu towarzyszy silny ból w podbrzuszu, natychmiast wezwij karetkę lub poproś o zawiezienie do najbliższego szpitala. Odklejone łożysko może być efektem silnego urazu brzucha czy nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego. Krwawienie w czasie ostatnich miesięcy ciąży może również zostać wywołane pęknięciem macicy. Narażone są na nią szczególnie wieloródki. W takiej sytuacji kobieta musi zostać poddana natychmiastowej operacji. Jednak nie wszystkie krwawienia pod koniec ciąży są niebezpieczne. Tuż przed porodem możesz zaobserwować na bieliźnie większą ilość śluzu, podbarwionego krwią. To czop śluzowy, który przez cały okres ciąży zamykał szyjkę macicy, chroniąc Twoje maleństwo przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a teraz jest sygnałem rozpoczynającego się porodu.
Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice
tel. 734-433-791
tel. 607-376-777