Ciekawostka

Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.

Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.

Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.

Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.

Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.

Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.

Godziny przyjęć

wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000

Endometrioza (gruczolistość)

Endometrioza jest schorzeniem, w którym dochodzi do rozrostu błony śluzowej macicy, tj. endometrium poza obręb narządu. Komórki te zagnieżdżają się w innych miejscach i narządach, np. w otrzewnej, w jajnikach, w jelicie cienkim, w pęcherzu moczowym. Rozsiewając się, tworzą zrosty, torbiele.
Nowe ogniska błony śluzowej zachowują się tak samo jak ta, która znajduje się w układzie rozrodczym, np. w czasie miesiączki wypełniają się krwią i ulegają złuszczeniu. Komórki obrzmiewają, powodują bóle w podbrzuszu kilka dni przed i po miesiączce, nasilając menstruację. Bóle towarzyszą kobiecie nie tylko podczas miesiączki, występują też w czasie owulacji, stosunków seksualnych i wypróżnień (chociaż nie zawsze). Tworzenie się zrostów w narządach może spowodować niedrożność jajowodów i kobieta nie może zajść w ciążę.

Endometrioza (gruczolistość)

Przyczyny:

Przypuszcza się, że wiele jest możliwości zachorowania, poprzez:

Leczenie

Uwaga:

Nie ma sposobu na zapobieganie endometriozie.Autor: ginekolog
Data publikacji: 2015-08-14 09:35:02

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777