Ciekawostka

Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.

Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.

Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.

Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.

Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.

Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.

Godziny przyjęć

wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000

Cytologia

Zdążyć przed rakiem

Po rozpoczęciu współżycia płciowego kobieta powinna wykonać pierwsze badanie cytologiczne i powtarzać je co 3 lata. Jeśli jednak wynik okaże się niedobry lub sugeruje zakwalifikowanie pacjentki do grupy zwiększonego ryzyka, należy badać się co rok lub częściej. Powtarzanie tego badania może kobiecie uratować życie.

Cytologia

Przygotowanie do badania

Przebieg badania

Badanie jest proste, trwa zaledwie kilka minut. Ginekolog dokonuje go wprowadzając do pochwy wziernik z małą szczoteczką, która pobiera wymaz. Następnie, próbkę naniesioną na specjalne szkiełko, utrwala się odczynnikami i wysyła do badania mikroskopijnego. Po kilku dniach wynik jest wykonany.

Wyniki badańAutor: ginekolog
Data publikacji: 2015-05-19 12:46:38

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777