Ciekawostka

Do najczęstszych bolesnych chorób kobiecych należą zapalenie macicy, tyłozgięcie macicy, guzy narządów rodnych oraz gruczolistość sródmaciczna.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę warto udać się do specjalisty ginekologa, który przebada partnerów i pomoże w leczeniu niepłodności.

Aby ciąża przebiegła prawidłowo i urodziło się zdrowe dziecko warto systematycznie wykonywać badania przed oraz w trakcie ciąży, by można było wystarczająco szybko zareagować w przypadku nieprawidłowości.

Seks podczas ciąży jest bezpieczny chyba, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Mięśnie macicy, płyn owodniowy i błony płodowe chronią dziecko w 100%.

Konflikt serelogiczny powodowany jest przez różnice w czynniku krwi matki i dziecka, co powoduje iż układ odpornościowy matki wytworzy przeciwciała, które mogą dostać się do płodu powodując komplikacje.

Wraz z wiekiem płodność kobiety spada, a ewentualne powikłania ciążowe oraz wady wrodzone u noworodków są stosunkowo częste.

Nadżerka jest bardzo częstą zmianą chorobową u kobiet, z którą warto udać się do lekarza ginekologa w celu wybrania odpowiedniego sposobu leczenia.

Wirus brodawczaka HPV odpowiedzialny jest za powstawanie kłykcin kończystych. Lekarz ginekolog lub wenerolog pomoże z tym schorzeniem.

Godziny przyjęć

wtorek: 1700 - 2000
środa: 1100 - 2000

Ciąża pozamaciczna

Ciąże pozamaciczne występują rzadko. Podczas pierwszych wizyt lekarskich niełatwo wykryć ten rodzaj ciąży. Jej objawy są podobne do prawidłowej ciąży (brak miesiączki, dodatnie testy ciążowe, nudności, wymioty). W następnych miesiącach w badaniu ginekologicznym można już stwierdzić nieprawidłowość ciąży.

Ciąża pozamaciczna

Objawy ciąży pozamacicznej:

Przyczyny nieprawidłowości w ciąży:

Jeśli jajeczko połączone z plemnikiem nie dociera jajowodem do macicy, zagnieżdża się gdzieś po drodze, np. w jajniku, otrzewnej, w jajowodach.
Do takiej sytuacji dochodzi z różnych powodów

Konieczność zabiegu

Gdy badania wykazują podwyższony poziom hormonu łożyskowego lecz jama macicy pozostaje pusta, lekarz potwierdza ciążę pozamaciczną. Umiejscowieniu płodu pomaga badanie laparoskopowe. Wówczas należy bardzo szybko wykonać operację, podczas której usuwa się nieprawidłową ciążę. Pęknięcie jajowodu z rozwijającym się w nim zarodkiem może doprowadzić do silnego krwotoku wewnętrznego ciężarnej i utraty życia. Operację można wykonać bez otwierania jamy brzusznej, lecz za pomocą laparoskopii. Usunięcie takiej ciąży nie oznacza, że kobieta nie może w przyszłości zostać matką.Autor: ginekolog
Data publikacji: 2015-10-20 19:38:58

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777